Лікувальна фізкультура

ГлавнаяЛікувальна фізкультура

Що таке лікувальна фізкультура?

Це ціла наука про реабілітацію різних пацієнтів при різних захворюваннях за допомогою фізичних вправ. Вправи бувають активні, тобто коли людина сама виконує певні комплекси вправ і пасивні, коли інструктор з лікувальної фізкультури виконує розробку суглобів, кінцівок і т.д.
Заняття з лікувальної фізкультури проводяться як індивідуальні, так і групові. Групові заняття лікувальної фізкультури проводяться в невеликих групах при певному захворюванні і зі схожою симптоматикою у хворих, які займаються в цій групі. Індивідуальні заняття проводяться при розробці після травм і переломів, після перенесених інсультів (ГПМК) і тд. Заняття з лікувальної фізкультури зазвичай проходять 3-5 разів на тиждень, і тривалість занять складає до 30 – 40 хвилин.
Лікувальна фізкультура при лікуванні багатьох захворювань є основною процедурою, а при багатьох допоміжної. Наприклад, при хворобах опорно-рухового апарату це основна процедура, так як необхідно нарощувати м’язеву масу, рухливість зв’язок і суглобів. А при захворюваннях дихальних шляхів – це допоміжна процедура, так як основне лікування медикаментозне та фізіотерапевтичне.

Коли призначають лікувальну фізкультуру.

Лікувальну фізкультуру призначає лікуючий лікар або лікар з лікувальної фізкультури. Зазвичай курс лікувальної фізкультури складається з 8-10 занять. Але є ряд захворювань, таких як інсульт, різні переломи кінцівок, вивихи і підвивихи, де лікувальну фізкультуру необхідно робити до 20-25 процедур за один курс.
Чому так? Візьмемо для прикладу захворювання інсульт. Медичним терміном це захворювання називається «гостре порушення мозкового кровообігу». Інсульти бувають як ішемічні, так і геморагічні, тобто з крововиливом в мозок. При таких станах лікувальна фізкультура застосовується відразу після виникнення даного захворювання. А зокрема в перші дні – це лікування становищем. Після проведення медикаментозної терапії на 3-4 день необхідно виконувати деякі пасивні руху. Інструктор розробляє як уражені, так і здорові кінцівки. Далі після 10-ї процедури необхідно пацієнта садити, ставити на ноги, вчити ходити і т.д.

Лікувальна фізкультура при переломах.

Лікувальна фізкультура після переломів є основною процедурою, так як тривалий час кінцівка перебувала в гіпсі, в одному положенні і досить часто виникають контрактури, тобто тугорухомість зв’язок. Необхідно інструкторові розробляти дану кінцівку і розтягувати зв’язки до набуття пацієнтом повної амплітуди рухів в даній кінцівки. Це досягається часом за 20-25 процедур лікувальної фізкультури.
При захворюваннях спини лікувальна фізкультура є також домінуючою процедурою. 90% всіх захворювань хребта є слабкість м’язів, як глибокого, так і поверхневого шару. Інструктор призначає комплекси вправ, які займають 10-15 хвилин часу кожен день. Коли больові відчуття зовсім пройдуть, то ці вправи необхідно виконувати і далі для профілактики, щоб на майбутнє м’язи спини не слабшали, і був нормальний кровообіг, і щоб на майбутнє Ваша спина не боліла.

Як і де виконується лікувальна фізкультура.

Лікувальна фізкультура зазвичай виконується в залі або в домашніх умовах. У залі є спеціальні тренажери і пристосування для якнайшвидшої розробки і повної реабілітації пацієнта: шведська стінка, похилі дошки, турніки, м’ячі, гантелі, еспандери, тренажери для розробки кінцівок (механотерапія) і т.д. Зазвичай лікувальна фізкультура в стаціонарах і поліклініках виконується після проведення фізіотерапевтичних процедур: ультразвук, масаж, озокерит і т.д. Після заняття ЛФК бажано було б прийти в палату або додому і полежати як мінімум 20-30 хвилин.
Кваліфікованого інструктора з лікувальної фізкультури досить складно знайти. Так як у нього повинен бути величезний спектр знань і практичних наук і величезний досвід роботи. Тільки з досвідом досягається професіоналізм.

Ціну на лікувальну фізкультуру уточнюйте. Якщо необхідно заняття на дому, то ще береться плата за виїзд додому.

This post is also available in: Russian